Artysta.pl na Facebooku

Meandry muzyki alternatywnej

Muzyka alternatywna po próbie zgromadzenia materiałów na jej temat jawi mi się jako tajemnica sceny muzycznej. W internecie w zasadzie nie można znaleźć rzetelnych opracowań czym jest, a czym nie jest muzyka alternatywna. Ogromna ilość definicji sprowadza muzykę alternatywną do muzyki rockowej, to jednak tylko pół-prawda. Kolejna definicja twierdzi, że alternatywnymi nazywamy zazwyczaj style w muzyce rozrywkowej znajdujące się w opozycji do najpopularniejszych stylów w danym okresie. Jest to niemożliwe, ponieważ niejednokrotnie zdarzało się, że tak zwany nurt alternatywny zyskiwał dużą popularność w mainstreamowych radiostacjach. Prowadzi to zawsze do kuriozum, gdy muzyka alternatywna przebija popularnością zespoły reprezentujące muzykę popularną.

Można stwierdzić, że początki muzyki alternatywnej sięgają lat 50tych i 60tych XX wieku, gdy powstał rock&roll oraz rhythm&blues, a następnie szereg różnych kierunków określanych wspólnie mianem rocka. Mniej więcej w połowie lat 80tych część stylów alternatywnych odeszło od rocka i zaczęło czerpać inspirację z muzyki elektronicznej.

Odbywający od 2007 roku OFF music festival i jego ogromna popularność pokazuje, jak duże jest zainteresowanie tak zwanymi alternatywnymi kierunkami w muzyce. Nie jest to zatem tak niszowa kategoria muzyczna, jak mogłoby się wydawać. OFF Festival to największy w Europie Środkowej i Wschodniej festiwal, na którym spotykają się wszystkie ważne nurty muzyki alternatywnej. Piąta edycja imprezy przyciągnęła ponad 15 tysięcy fanów z Polski i zagranicy. W 2011 na festiwalu zagrają między innymi: Mogwai, Dry the river, Lech Janerka, Gang of four czy Meshuggah.

Z popularnością muzyki alternatywnej łączy się zjawisko, które możemy zaobserwować szczególnie wśród nieco młodszych osób. Zapanowała swoista moda na muzykę alternatywną i bycie „alternatywnym”. Wyraża się to poprzez zasłuchiwanie się w jak najbardziej niszowych zespołach oraz odpowiednio dobrane stroje. Oczywiście – zespoły zyskują większą ilość słuchaczy. Jednak powstaje pytanie, czy to jest prawdziwa alternatywa czy jedynie dążenie do zabłyśnięcia wśród znajomych znajomością zespołu o którym nikt inny wcześniej nie słyszał.Dodał: trzaska

Czwartek 12 maja 2011 13:08

Ilość odsłon: 4014

Ocena: 1 (Głosów: 1)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

margo - Czwartek 12 maja 2011 14:26
Byłem na ostatnim OFF Festivalu i było zajebiście! Czekam już na sierpień. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze, bo już widzę, że zespoły na pewno!
Patka - Czwartek 12 maja 2011 14:43
A ja się szykuję na ten rok. W zeszłym zbyt długo zwlekałam i skończyło się tak, że mogłam się wybrać sama, a to żadna frajda. W tym roku ekipę mam już zgraną. Pozostaje czekać do sierpnia.
Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań