Artysta.pl na Facebooku

Mocne młode nazwiska i klasycy współczesności

_ZcykluWerbung Kaba Milch Prima _ZcykluWerbung Kaba Milch Prima Daria Rozmarycznowicz
W maju na kolekcjonerów czeka wyjątkowo dobry wybór sztuki najnowszej oraz współczesnej. Podczas 25 już, Jubileuszowej Aukcji Młodej Sztuki, pod młotek pójdzie 66 prac najlepiej notowanych i najbardziej poszukiwanych młodych polskich artystów – wśród nich Radziszewski, Pawela, Nikić, Bańda, Sasnal i Leto. Natomiast oferta majowej Aukcji Sztuki Współczesnej to 70 starannie wyselekcjonowanych dzieł uznanych artystów XX-wiecznych, m.in.: Winiarskiego, Pągowskiej, Kobzdeja i Ziemskiego.

W katalogu kolejnej Aukcji Sztuki Współczesnej (23 maja 2013) znalazł się wyjątkowy wybór prac wybitnych artystów - uwagę zwracają dwa świetne obrazy Tadeusza Brzozowskiego z lat 60. i 70. XX w.: „Trusia” (cena wywoławcza: 100 000 zł) i „Kurator” (cena wywoławcza 48 000 zł). Kolor, faktura, gra laserunków i walorów, to swoista „alchemia” malarstwa Tadeusza Brzozowskiego, które rozgrywane jest w charakterystycznych, wąskich, pionowych formatach. Brutalną ekspresję „Nowej Figuracji” reprezentują dwie wczesne prace Teresy Pągowskiej: „Osiemnasty” z 1967 r. i „Żółty pokój” z 1970 r. (ceny wywoławcze - 50 000 zł). W latach 60. malarstwo Pągowskiej zdominował motyw silnie zdeformowanej, traktowanej skrótowo, ludzkiej (głównie kobiecej) figury, ukazywanej często w nieoczekiwanych, dynamicznych układach. Od tamtej pory postać ludzka jest w jej malarstwie obecna jako pozbawiona rysów indywidualnych zwarta sylweta. Niezwykle poszukiwane przez kolekcjonerów są przestrzenne prace Ryszarda Winiarskiego. Taka właśnie praca, „Obszar Nr 183”, prezentowana jest w katalogu majowej aukcji (cena wywoławcza: 150 000 zł). Artysta twierdził, że „struktura świata zbudowana jest z elementów przypadkowych, a rzeczywistość pełna jest przykładów sytuacji losowych, zdarzeń przypadkowych”. Realizacje z czarno-białych kwadratów stały się znakiem rozpoznawczym dla całej sztuki Ryszarda Winiarskiego. Z czasem rozmieszczenie kwadratów stawało się coraz bardziej skomplikowane i wynikało ze złożonych obliczeń matematycznych. W latach 70. powstały pierwsze kompozycje
Niuniuni Gra Na Psie Niuniuni Gra Na Psie Konrad Smolenski
przestrzenne i prezentowana praca jest właśnie tego przykładem. W katalogu aukcyjnym znalazły się również dwie interesujące „Abstrakcje” (ceny wywoławcze - 60 000 zł i 70 000 zł) Jerzego Nowosielskiego oraz „Akt siedzący” tegoż malarza z 1958 roku (cena wywoławcza 60 000 zł). Prace wyraźnie ukazują jak latach 50. w sztuce Nowosielskiego abstrakcja przeplatała się z figuracją. Uwagę zwracają także dwa oniryczne „Pejzaże” Rajmunda Ziemskiego (ceny wywoławcze - 20 000 zł i 38 000 zł). Artysta z upodobaniem zestawiał partie malowane gładko z liszajowatymi, chropowatymi naroślami farby kładzionej grubo i rozlewanej cienkimi strużkami, co dawało efekt gęstej pajęczej sieci zasnuwającej pionową przestrzeń obrazu. Uwagę w ofercie zwracają również prace Aleksandra Kobzdeja, Kajetana Sosnowskiego, Alfreda Lenicy, Jana Tarasina, Tadeusza Dominika i wielu innych. Jedna praca w katalogu reprezentuje sztukę zachodnioeuropejską - przestrzenny obiekt Josepha Beuysa zatytułowany „Intuition” z 1968 roku (cena wywoławcza: 2 000 zł). Krążące po świecie egzemplarze tej pracy (edycja obejmowała 12 tys. sztuk) miały stać się pamfletem na debatę publiczną i polityczną 1968 roku i symbolem odejścia od instytucjonalnych form życia artystycznego. Puste drewniane pudełko mogło być prostym przedmiotem codziennego użytku, z jednoczesną „intuicją” potencjalnego wypełnienia go nowym znaczeniem przez użytkownika, co jest wyrazem idei demokratyzacji sztuki głoszonej przez słynnego niemieckiego artystę.

Podczas Jubileuszowej Aukcji Młodej Sztuki (28 maja 2013) licytować można będzie 66 prac młodych artystów, których nazwiska są już znane na rynku sztuki. Wszystkie prace licytowane będą od ceny wywoławczej 1 000 zł. Wśród nich znaleźli się Konrad Smoleński, Honza Zamojski, Anna Okrasko, Radek Szlaga i Wojciech Bąkowski - artyści, których łączy wspólny mianownik - nominacja lub nagroda w Paszportach Polityki lub udział w Spojrzeniach – Nagrodzie Fundacji Deutsche Banku, konkursie organizowanym wspólnie z Zachętą. Nie zabraknie także pracy Karola Radziszewskiego. Ten malarz, performer i aktywista społeczny, w realizacji projektów z łatwością posługuje się różnymi mediami, od klasycznych po eksperymentalne (prace przestrzenne, video-art, multimedia, blogi). Jego pracy towarzyszy proces studiowania różnych form komunikacji z rzeczywistością i funkcjonowania sztuki w życiu. Często łączy w swoich realizacjach elementy popularne z klasycznymi i zawsze mocno wplata w nie sferę indywidualnych doznań. Film 'Plus/Minus', który znalazł się w katalogu aukcji, porusza problem choroby, która w polskiej sztuce niemal nie istnieje – AIDS. Naznaczyła też twórczość wielu zachodnich artystów przełomu lat 80. i 90., kiedy to przybrała obraz epidemii. W formie wideodziennika z początku 2006 r. Radziszewski wprowadził osobiste doświadczenie jej bliskości bezpośrednio w obszar sztuki, pokazując swoje oczekiwanie na rezultat testu na obecność wirusa HIV. Kolejny z artystów, którego praca licytowana będzie w DESIE Unicum, to Ivo Nikić. Ważne cechy jego twórczości to instynkt malarza, wrażliwość pulsująca miejskim żywiołem, chłopięca ciekawość, baczna i drobiazgowa obserwacja. Posługuje się w swoich pracach malarstwem, fotografią, filmem video, tworzy obiekty i instalacje, jest aktywny na wielu płaszczyznach życia. Norman Leto – to kolejne ważne nazwisko na polskiej scenie młodej sztuki. Artysta, samouk z dziedziny video i nowych mediów, którego nazwisko na przełomie 2010 r. i 2011 r. znalazło się na pozycji nr 2 (z 230 możliwych) w rankingu "Kompas Młodej Sztuki 2010" prowadzonym przez "Rzeczpospolitą". Prace Leto znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie czy CSW Zamek Ujazdowski, są też bardzo poszukiwane na aukcjach, a jego praca „Golden Hair” jest rekordowo dotychczas wylicytowaną pracą na AMS w DESIE Unicum. Na aukcji będziemy też świadkami bardzo ciekawego debiutu – po raz pierwszy pod młotek pójdzie praca Jana Szczepkowskiego. Szczególnie inspiruje go koniec XIX wieku i czasy wojenne. Wszystko to ujmuje w
Osiemnasty 1967 Osiemnasty 1967 Teresa Pagowska
symboliczno–realistyczną estetykę, w której spotykają się cytaty z przeszłości i teraźniejszości. Szczepkowski nie kryje też fascynacji Szkołą Lipską, a w szczególności twórczością Neo Raucha, którego jest wielkim fanem. Jego wielkoformatowe prace cechuje niezwykłe ujęcie tematu, rozmach i gest w użyciu plamy malarskiej oraz częste użycie akcentu kolorystycznego.

Ponadto podczas Jubileuszowej Aukcji Młodej Sztuki w domu aukcyjnym DESA Unicum licytować będzie można wyjątkowo duże płótna Chazmego i Sepe, świetne prace znanych z aukcji i bardzo poszukiwanych przez kolekcjonerów: Laury Paweli, duetu Lidia Krawczyk i Wojciech Kubiak, Agnieszki Sandomierz, Gossi Zielskowskiej, Manstfura, Wilhelma Sasnala, Marcina Bobera, Marty Frej, Zofii Błażko, Grupy Twożywo, Darii Rozmarynowicz, Rafała Bujnowskiego, Basi Bańdy oraz Anny Halarewicz.

Aukcja Sztuki Współczesnej odbędzie się 23 maja (czwartek) o g. 19. Wystawa aukcyjna – siedziba domu aukcyjnego DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, w dn. 13-23 maja. Jubileuszowa Aukcja Młodej Sztuki – 28 maja (wtorek), wystawę prac można oglądać w dn. 21–28 maja w Salonie Wystawowym Marchand (Pl. Konstytucji 2). Wystawy czynne w godzinach pracy galerii, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 19 oraz w soboty w godzinach od 11 do 16.

Katalogi dostępne w galeriach DESY Unicum oraz na stronie: http://www.desa.pl/.


IPDodał: Artysta.pl

Środa 22 maja 2013 16:08

Ilość odsłon: 2244

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków