Artysta.pl na Facebooku

Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata

Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves jest jedynym na świecie festiwalem sztuki bilbordowej. W ramach festiwalu w przestrzeni miasta prezentowane są prace w dwóch blokach – głównym i konkursowym.

Do bloku konkursowego wybierane są najciekawsze prace, nadesłane przez młodych artystów z całego świata. Prace te są twórczą wypowiedzią artystyczną na temat konkursowego hasła. Tematy corocznych edycji konkursu wybierane są w taki sposób, by korespondowały z procesami i zjawiskami społecznymi kształtującymi współczesny, globalny świat. Wyrastają one z głębokiej refleksji o podłożu socjologicznym, psychologicznym, filozoficznym i są wyrazem troski o kształt rzeczywistości, w jakiej żyjemy.

Na tegoroczny Konkurs Sztuki na Bilbordach wpłynęło w sumie 750 prac, nadesłanych przez 401 artystów z 55 krajów świata. Otrzymaliśmy prace z Iranu, Macedonii, Chin, Korei Południowej, Indii, Indonezji, Francji, Holandii, Wietnamu, Turcji i wielu innych.

Ogromne zainteresowanie festiwalem artystów z całego świata wskazuje na wielki potencjał, jaki tkwi w idei festiwalu oraz w przestrzeni publicznej.

W tym roku artyści zostali zaproszeni do twórczej interpretacji hasła: „Wspólnota czy jednostka? Wsparcie czy kontrola?”. Konkursowe hasło można było traktować jako metaforę procesów zachodzących we współczesnym świecie. Od tysięcy lat ludzie żyli we wspólnotach. Wspólnota pomagała jednostkom przetrwać i od wspólnoty w zasadniczym stopniu zależał los jednostki. Równocześnie jednostka, współtworząc wspólnotę, wpływała na los społeczności. To dzięki wspólnemu wysiłkowi członków plemienia udawało się upolować zwierzynę czy odeprzeć wrogów – jednostka nie dałaby rady samodzielnie przetrwać w ówczesnym świecie. Jednak obecnie, wraz ze zmianami społecznymi, technologicznymi i ekonomicznymi oraz w obliczu współczesnego indywidualizmu ta współzależność między jednostką a wspólnotą nie jest już taka oczywista. Co współcześnie jest ważniejsze: jednostka czy wspólnota? Czy jesteśmy w stanie żyć całkowicie niezależnie, poza wszelkimi wspólnotami? Czy wspólnoty, zarówno te duże – państwowe czy etniczne, jak i te małe – sąsiedzkie, koleżeńskie, rodzinne są aktualnie w stanie kryzysu? Czy możemy funkcjonować jako niepowiązane ze sobą jednostki, bez trwałych więzi i wspólnej tożsamości? A co, jeśli nie jest to możliwe? Jak zbudować wspólnotę, by dawała możliwość rozwoju poszczególnym jednostkom? Czy wspólnota powinna wspierać czy też kontrolować jednostki? Czy z kolei jeden człowiek ma prawo kontrolować całą wspólnotę? Jak odnaleźć równowagę? Na jakich zasadach zbudować globalną wspólnotę ludzką, byśmy wszyscy razem mogli w niej funkcjonować? Co jest ważniejsze: Wspólnota czy jednostka? Wsparcie czy kontrola?

Jury w składzie:

Susan O’Malley / artysta, kurator, San Jose, Kalifornia, USA
Adam Niklewicz / artysta, North Haven, Connecticut, USA
Rafał Góralski / artysta, kurator, dyrektor Festiwalu Art Moves / Toruń, Polska

wyróżniło 10 prac, które zostaną pokazane na bilbordach w bloku konkursowym Festiwalu Art Moves 2013. Są to prace następujących artystów:

Thomas Rousset / Francja
Leah Rosenberg / USA
Ju-ah Kwon / USA
Alain Schibli / Szwajcaria
Xiaoliang Lin / Chiny
Paweł Caban / Polska
Dik Him Fung / Chiny
Majid Soleymani / Iran
Sasha Priymak / Ukraina
Lex Drewinski / Niemcy / Polska

Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt Thomasa Rousseta z Francji i właśnie do niego powędruje Główna Nagroda Konkursu w wysokości 7000 PLN.

Thomas Rousset / Francja Thomas Rousset / Francja

Festiwal rozpocznie się 6 września 2013 w Toruniu. 10 najlepszych prac konkursowych pokażemy na bilbordach w bloku konkursowym festiwalu. Ogromnie nas cieszy wzrastające zainteresowanie konkursem artystów z Iranu i Chin skąd otrzymujemy coraz więcej interesujących prac.
Leah Rosenberg / USA Leah Rosenberg / USA

W bloku głównym pokażemy natomiast prace uznanych i cenionych artystów z całego świata: Jerzego Kosałki / Polska, Alireza Nosrati / Iran, Sina Fakour / Iran, Saleh Zanganeh / Iran, Mahdi Vafayi / Iran, Christopher Scott / Ekwador, Agnieszka Ziemiszewska / Polska, Joanna Górska i Rafał Góralski (Galeria Rusz) / Polska


Honorowy patronat nad festiwalem objął Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Islamskiej Republice Iranu Juliusz Gojło i Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Festiwal jest dofinansowany ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Gminy Miasta Toruń.

Partnerzy: Ambasada RP w Teheranie, Fundacja Instytut Lecha Wałęsy "Solidarni z Iranem", STGU, CityCelebrity.ru.

Patroni medialni: Aktualne Konkursy, Graphic Competition, Artysta.pl, TV Toruń, Radio Pik, Arteon, Artluk, Rynek i Sztuka, Design Attack, Independent, o.pl, AMS SA., Kampanie Społeczne, gdziesiewybrac.pl, maszwolne.pl, Marketing przy kawie, Co w Toruniu, Kulturalny Toruń.

IPZobacz więcej zdjęć w galerii:

Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata Ogromne zainteresowanie Festiwalem Art Moves twórców z całego świata

Dodał: Artysta.pl

Wtorek 20 sierpnia 2013 19:56

Ilość odsłon: 2028

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław