Artysta.pl na Facebooku

Rozśpiewani, roztańczeni w Muzeum Figur Woskowych

Niesamowity, zaskakujący i nowatorski – te słowa najlepiej opisują obejrzany przeze mnie spektakl pt: Muzeum Figur Woskowych. Jego premiera odbyła się 15 kwietnia w Operze Krakowskiej. Był on zwieńczeniem kilkumiesięcznej, ciężkiej pracy uczestników, trenerów oraz wszystkich osób zaangażowanych w projekt Akademia Artystyczna „Krok w stronę sztuki”. Spektakl został wyreżyserowany przez Łukasza Rasia, oprawą muzyczną i prowadzeniem chóru zajął się wybitny muzyk Konrad Mastyło, a opieką artystyczną Monika Myśliwiec.

Przedstawienie zostało tak stworzone, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie, ale jego przekaz nie jest banalny. Wymaga od widza ogromnego skupienia i zwrócenia uwagi na najmniejsze nawet gesty aktorów, a jednocześnie skłania do refleksji. Porusza ważne problemy: m.in. zagubienie we współczesnym świecie, poszukiwanie szczęścia, uzależnienie od gier komputerowych. Jest to zabawna historia o oddaniu, wspólnocie i wierze we własne możliwości.

Oglądając widowisko, miało się wrażenie, że każdy fragment ćwiczono wiele razy, a żaden ruch nie był przypadkowy. Jak wspominali po spektaklu młodzi artyści, chwilami było ciężko, kiedy pojawiały się jakieś zmiany w scenariuszu, przez co musieli więcej ćwiczyć. Wszystko jednak po to, aby efekt końcowy był artystyczną ucztą dla widza.

Nigdy wcześniej nie widziałem sztuki, którą tworzyłaby tak duża liczba aktorów – na scenie pojawiło się ponad 130 młodych artystów. Warto dodać, że grupa ta jest bardzo zróżnicowana wiekowo. Najmłodsi to dzieci ze szkół podstawowych, najstarsi kończą szkołę średnią. Dodatkowe emocje wzbudził występ m.in. Magdy Welc, Klaudii Kulawik, Anny Rossy i Klaudyny Wlazło.

„Muzeum Figur Woskowych” to spektakl interdyscyplinarny, łączy ze sobą taniec, śpiew i teatr. Tworzy jedną wspaniałą kompozycje, która się nie nudzi. Podczas finału swój talent prezentują wszystkie występujące grupy i soliści, aby w konsekwencji zająć całą scenę i wspólnie zaśpiewać piosenkę To już czas. Piosenka wieńcząca spektakl to dopiero mieszanka wybuchowa, którą jeszcze długo po wyjściu z Opery widzowie nucili pod nosem.

Bilety na ten spektakl rozeszły się jak przysłowiowe świeże bułeczki już na wiele dni przed premierą. Fakt, iż cieszył się on tak dużą popularnością, świadczy o tym, że coraz więcej ludzi chce zrobić „Krok w stronę sztuki”.Jan Tworzydło - uczestnik projektu Akademia Artystyczna "Krok w stronę sztuki".Portal Artysta.pl jest patronem medialnym spektaklu i projketu.Dodał: Artysta.pl

Czwartek 18 kwietnia 2013 11:50

Ilość odsłon: 2120

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin