Artysta.pl na Facebooku

SKUBAS POD TRAMWAJEM

Środek pierwszego marcowego tygodnia. Wieczór. Ciemna sala warszawskiego klubu Dekada. Tłum ludzi w dobrych humorach, z powodu słońca, które nie opuszczało ich przez cały dzień. W tle rockowe brzmienia. Piwo, drinki, papierosy. Chillout. Lekki chaos. Nagle na scenę wchodzi pięciu facetów znacząco różniących się wyglądem. Czy przystojni? Rzecz gustu. Czapki, koszule, koszulki, piżamy [sic!], trampki, kratki, czernie, czerwienie... Wszyscy tak "po swojemu", na luzie, codziennie. Chociaż może właśnie scenicznie? Ale to nie jest ważne w porównaniu do późniejszych atrakcji.

No i zaczyna się koncert Skubasa w ramach 'Środowej sceny pod tramwajem". Skupienie, pierwsze dźwięki, słowa i... publiczność się rozpływa. Ze mną na czele. Dawno, będąc na jakimkolwiek koncercie, nie pchałam się pod scenę z taką ciekawością i chęcią dogłębnego poznania artysty i jego twórczości! A tu: na spokojnie, pełna koncentracja, głowa sama poruszała się w rytm muzyki, a wyobraźnia tworzyła w niej niesamowite obrazy. I ciary, ciary, ciary!

Odczytanie i zrozumienie własnego stanu ducha podczas tego koncertu było dla mnie niełatwym zadaniem. Klimat trochę romantyczny, trochę nostalgiczny, smutny, momentami wręcz depresyjny, skłaniający do refleksji. Na pewno niesprzyjający weselnym tańcom czy pogo-szaleństwom pod sceną.

Teksty piosenek Skubasa są bogate w różnorodne środki stylistyczne. Pełne metafor, przenośni, ale przede wszystkim uczuć, bardzo często ze sobą sprzecznych. Dużo w nich duszy piosenkarza. Tworzy on muzykę całym sobą! Może na płycie nie do końca słuchać ogrom emocji, jakie chce przekazać, ale właśnie na tym polega fenomen występów na żywo. Mimo znikomego kontaktu z publicznością podczas wykonów, byłam w stanie odczytać jego myśli i poczuć, zrozumieć tę muzykę. Spotkałam się jednak też z takimi opiniami: "Kolejna zamuła. Co to za jęki? O co mu chodzi?"

Muszę się przyznać, że jeszcze pół roku temu, kiedy po raz pierwszy usłyszałam kilka utworów u zachwyconego nim kolegi, prawie takie same słowa wyszły z moich ust. Teraz tego żałuję. Być może po prostu nie miałam wtedy ochoty słuchać takiego rodzaju muzyki, ale po głębszej analizie, zarówno tekstów, jak i kompozycji, zrozumiałam, "o co mu chodzi".

Radek, jak każdy artysta, ma swój świat, ale wydaje się, że ciężko się do niego dostać. Uważam, że przekazuje piękne emocje, ale w zamian odbiera słuchaczom trochę energii, jakby mówił: "Koniec uśmiechu i beztroskiego życia! Czas na przemyślenia, nie zawsze jest kolorowo!". Oczywiście nie świadczy to o tym, że jest to facet użalający sie nad sobą czy z wieczną depresją. Właśnie podczas koncertu dał się poznać również z innej strony. Dzięki wtrąceniom prywaty, żartów, ironicznych zapowiedzi zdobywa sympatię. Ludzie odbierają go jako tzw. równego gościa, uczuciowego, szczerego, zdolnego muzyka. Reszta muzyków również wzbudza pozytywne emocje. Widać, że czerpią przyjemność ze współpracy z artystą. Być może to za sprawą przyjaźni? Nie mnie to oceniać. Ważne, że wszystko współgrało i nawet lekka improwizacja była wyważona, przemyślana i w pewnym sensie zaplanowana. To się po prostu czuło!

Przyjemnym zaskoczeniem warszawskiego koncertu byli goście zaproszeni przez Skubasa na scenę, mianowicie Andrzej Smolik i Julia Iwańska. Smolik (dla mnie mistrz sam w sobie) dał popis gry na steel guitar w trzech utworach. Po zachwycie wcześniejszymi wykonami, wtedy juz po prostu zbierałam szczękę z podłogi! Gitary, "psychodelie" i improwizacje gościa współbrzmiały genialnie, a reakcje innych widzów nie różniły się od mojej. Natomiast duet Skubasa z Julią był przede wszystkim pokazem dobrej zabawy, jaką przeżywali na scenie. Mocny głos dziewczyny idealnie pasuje do całej kompozycji "Szarości". Mimo tego, dało sie tu zauważyć duży błąd akustyków, którzy zrobili z jej głosu coś dziwnego, niekorzystnego i raczej niezaplanowanego.

Niestety to nie była jedyna wpadka tego rodzaju. Nie wiem, czym było spowodowane zagubienie techniczne, ale kilka razy przykro raziło. Oprócz tych drobnych niedociągnięć, ze sceny bił profesjonalizm i nawet gdybym bardzo chciała, to nie mam się już do czego "przyczepić".

Na koniec gorąco polecam zapoznanie się z twórczością Skubasa, ponieważ to nie tylko przyjemne słuchanie, ale przede wszystkim przeżywanie. Dziś, na polskim rynku jest zdecydowanie za mało takiej wrażliwości muzycznej. Wyszłam z koncertu totalnie oczarowana i z poważnym mętlikiem w głowie. Po takiej dawce muzycznych emocji uważam, że nominacje do tegorocznych Fryderyków w kategorii "debiut roku" oraz "utwór roku" ("Linoskoczek") dla Skubasa są jak najbardziej zasłużone.Dodał: Iwona Kowalik

Sobota 9 marca 2013 23:16

Ilość odsłon: 1781

Ocena: 1 (Głosów: 1)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin