Artysta.pl na Facebooku

SPLASH. Inna strona komiksu

Splash to pierwsza strona komiksu, zapowiadająca świat wyobrażony w słowie i rysunku, obiecująca spełnienie ukrytych pragnień. Splash to prawdziwe arché komiksu – źródło, które staje się zasadą rządzącą jego poetyką. Splash to onomatopeja brutalnego i nieoczekiwanego wejścia w całkiem nową przestrzeń, odgłos eksplozji, która nigdy nie jest totalna demolką, lecz zwiastunem nowego życia, nie niszczy tego, co napotyka na swej drodze, lecz rozpływa się wszędzie wokół.

Pierwsza strona komiksu to zarazem inna strona komiksu, to sztuka w czystej postaci – rysunku, słowa, koloru, typografii, notatek, uwag, poprawek, wejście w sam środek myśli i zdarzeń. Prawdziwe wyzwanie dla artysty, który pragnie zapisać w języku plastyki całą opowieść jednocześnie pozostawiająć ją w niedopowiedzeniu, w suspensie, i robi to na tej jednej stronie, ale i jakby szeptem na stronie, zdradzając przy tym to, co zdarzy się niebawem.

W kinach triumfy święcą dziś superbohaterowie - Batman, Superman, Ironman, Thor… Coraz częściej motywy znane ze stron komiksów zaczynają przenikać do innych dziedzin sztuki. Zainteresowanie oryginalnymi planszami komiksowymi (rysunkami ołówkiem, w tuszu i technikach malarskich) uwidacznia się w środowisku inwestorów i kolekcjonerów, w tym menadżerów z Wall Street, chcących ulokować swoje aktywa w pracach znanych mistrzów komiksowych, takich jak Jack Kirby, Frank Frazetta, Enki Bilal, Mike Mignola czy Moebius. A kwoty mówią same za siebie; w lipcu ubiegłego roku dom aukcyjny Heritage sprzedał rysunek do okładki komiksu "The Amazing Spider-Man" #328 za kwotę… 657,250$, czyli blisko 2 milionów złotych. W tym roku, na początku sierpnia, osiągnął ponad pół miliona dolarów ze sprzedaży okładki autorstwa Franka Millera do "Dark Knight Returns" #2 i łączną kwotę z trzech dni sprzedaży aukcyjnej na poziomie 7 milionów dolarów. Dodajmy, że jest to ten sam dom aukcyjny, który w listopadzie 2012 roku wystawił obraz Renoira z estymacją jedynie na poziomie 700,000$.

Po kwietniowym numerze magazynu „Art & Business” poświęconym sztuce komiksu, temat ten staje się także coraz bliższy polskim kolekcjonerom sztuki.

I oto zdarza się teraz niespotykana dotąd okazja do zobaczenia (i zakupienia!) oryginalnych prac komiksowych z czołowych amerykańskich wydawnictw: Marvel, DC Comics i innych. Na wystawie SPLASH. Inna strona komiksu, prezentowanej od 17 do 28 września 2013 roku w MiTo art.café.books w Warszawie (ul. Waryńskiego 28), zobaczymy oryginalne rysunki (ołówkiem i tuszem) będące niezwykle ciekawym, autorskim wyborem dorobku amerykańskich twórców. Wśród nich znajdziemy m.in. ikonę światowego komiksu – Supermana oraz … jego dziewczynę Loise Lane. Prace wybrane na wystawę pochodzą z kolekcji prywatnej Marka Kasperskiego (ArtKomiks.pl).

SPLASH to wejście w świat komiksu od strony sztuki.


MiTo, 17-28 września 2013
Warszawa


IPDodał: Artysta.pl

Poniedziałek 9 września 2013 18:28

Ilość odsłon: 2234

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice