Artysta.pl na Facebooku

Sztuka nie tylko dla elit, czyli Sztukobranie vol. II

M.Modzelewska
Kraków jest w kiepskiej formie, zdają się mówić wszystkie informacje o kolejnych odwołanych imprezach kulturalnych. Może się zestarzał i brak mu zapału? Może przyszedł czas na inne ośrodki sztuki w Polsce? Na szczęście jest w mieście królów przynajmniej garstka ludzi, którym się chce. Należy do nich Marta Kozłowska, organizatorka Sztukobrania – Targów Młodej Sztuki, które w ubiegłą niedzielę odbyły się w Klubie Pod Jaszczurami.

To już druga edycja Sztukobrania. Pierwsza miała miejsce w lecie i, choć aura nie sprzyjała, zainteresowała sobą wielu twórców oraz miłośników sztuki. Wtedy wystawiało się 20 młodych artystów, tym razem ich lista została rozciągnięta do 30. Jak twierdzi organizatorka, być może uda znaleźć się wkrótce przestrzeń, która pomieści jeszcze więcej utalentowanych ludzi z Krakowa.

Tymczasem Pod Jaszczurami przez całą niedzielę prezentowali się graficy, ilustratorzy, malarze. Do klubu wchodzili zarówno ludzie, którzy usłyszeli wcześniej o imprezie, jak i przypadkowi przechodnie. Trzeba przyznać, że lokalizacja wydarzenia musiała mieć oddźwięk w zainteresowaniu.
M.Modzelewska


Wśród wystawców dało się zauważyć kilka znajomych twarzy – część wystawców brała już udział w poprzednim Sztukobraniu, inni przedstawiali swoje prace po raz pierwszych. Co łączyło ich wszystkich? Z pewnością młody wiek, zapał do sztuki, wspólne grono znajomych i... niskie ceny. Zwracam na to uwagę, ponieważ idea Targów Młodej Sztuki kryje się w dostępności do niej. Marta Kozłowska sugeruje, że klasyczna formuła Targów Sztuki przewiduje konkretny typ stron relacji – twórcę lub galerzystę, który jest w stanie zapłacić sporą kwotę za stoisko oraz zazwyczaj kolekcjonera o nierzadko wielocyfrowym stanie konta. Jednocześnie powszechnie wiadomo, że Młoda Sztuka to sztuka twórców o wielkim potencjale, ale niewiele mówiących nazwiskach. Kto słyszał o Bartoszu Kaproniu, Mai Starakiewicz lub Krzysztofie Marchlaku, jeśli nie ma wiele wspólnego ze środowiskiem ASP? A warto! Nie można sztuki zamykać w hermetycznym gronie znawców. Sztuka ma zbliżyć się do przeciętnego człowieka, deklaruje Kozłowska.

Tak też się dzieje na Sztukobraniu. Każdy może pozwolić sobie na oryginalne rysunki, ilustracje, a może nawet obraz, a, kto wie, być może okaże się to inwestycyjnym strzałem w dziesiątkę? Wystarczy dobre oko i trochę poczucia estetyki, aby sprawić sobie przyjemność i docenić pracę studentów i absolwentów krakowskich uczelni.

Co daje wystawcy udział w Sztukobraniu? Maciej Lorenc, malarz i grafik, człowiek z pomysłem, przyznaje, że to jedna z form promocji, ale o tyle wyjątkowa, że zupełnie darmowa. Artysta przyklaskuje idei organizatorki i stwierdza, że początkujący twórca ma problem z wybiciem się, szczególnie jeśli nie stoją za nim spore pieniądze. Można wystawiać się w klubach i kawiarniach, jak robi wielu, ale Targi to szansa na bezpośredni kontakt z odbiorcą, wymienienie się wizytówkami, zaprezentowanie twórczości, objaśnienie zarówno techniki, w jakiej powstaje, jak i treści. Maciejowi w poprzedniej edycji udało się nawiązać kontakt ze zleceniodawcą na swoje grafiki. Potwierdzają to również inni wystawcy: Na Sztukobranie przychodzą ludzie, którzy potrzebują usług artystów. Korzyści ze stoiska są więc długofalowe.

Sztukobranie wzięło przykład z targów organizowanych przez studentów warszawskiej ASP. Tamta impreza jest zamknięta, krakowskie Targi Młodej sztuki ograniczają się tylko do studentów i absolwentów wydziałów plastycznych ze stolicy Małopolski, lecz wyłącznie tych, którzy nadesłali swoje propozycje przed określonym terminem. To ważne, ponieważ, jak wieść niesie, coraz więcej ludzi jest zainteresowanych prezentacją swoich prac. Wybierani są po prostu najlepsi, a ci już wkrótce będą mieli okazję także do poszerzenia swojej wiedzy na temat marketingu. Organizatorka Targów zauważyła ważny problem Młodej Sztuki – uczelnie wypuszczają absolwentów, którzy choć mają zdolności i wiedzę na temat swojego fachu, to niestety nie potrafią się sprzedać. Bez autoprezentacji i świadomości jak trudne jest to zadanie, niewielu uda się zostać docenionymi. W planie na następne edycje są warsztaty z marketingu. Miejmy nadzieję, że dojdą do skutku, bo to kolejny świetny pomysł organizatorki – malarki, graficzki i dekoratorki wnętrz. Ona sama zna los absolwenta ASP od podszewki. W marcu tego roku w Nowohuckim Centrum Kultury mogliśmy oglądać jej wystawę „Zmysły – Rozmysły” przedstawiającą na płótnach kobiety, które aż kuszą, żeby wziąć je do domu. Wkrótce Marta Kozłowska rusza z nowym cyklem obrazów, który zapowiada się równie udanie, co jej inne projekty.

Magdalena Modzelewska
Sztukobranie po raz drugi pokazało się w pełnej krasie krakowskim estetom. Tym samym ugruntowało swoją pozycję jako cyklicznej imprezy i możemy się spodziewać, że wkrótce rozrośnie się do znaczących rozmiarów, a jego renoma uświadomi ludziom, jak bardzo po drodze mają do świata sztuki. Artysta też człowiek, chciałoby się podsumować.

Gratulujemy pomysłu i życzymy kolejnych sukcesów.

PLZobacz więcej zdjęć w galerii:

Sztuka nie tylko dla elit, czyli Sztukobranie vol. II Sztuka nie tylko dla elit, czyli Sztukobranie vol. II Sztuka nie tylko dla elit, czyli Sztukobranie vol. II Sztuka nie tylko dla elit, czyli Sztukobranie vol. II Sztuka nie tylko dla elit, czyli Sztukobranie vol. II Sztuka nie tylko dla elit, czyli Sztukobranie vol. II

Dodał: Artysta.pl

Wtorek 27 listopada 2012 14:05

Ilość odsłon: 2903

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków