Artysta.pl na Facebooku

SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie

Wątpię

Firmowe urodziny i targi sztuki w jednym? Myślę: coś tu nie gra. Ale, że co? Granie do kotleta czy malowanie portretu prezesa? Tymczasem zaplanowana impreza artystyczno-urodzinowa przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Wszystko zagrało, niczym wyjątkowo dobrze dobrana orkiestra.

Patrzę

Dzień jest paskudny, potwornie pada. Jest wilgotno i zimno. Zbliżam się do kazimierskiego Artefaktu. Widać, że wewnątrz już zebrali się ludzie, niektórzy ubrani odświętnie, inni tak, jakby właśnie zeskoczyli z roweru, by sprawdzić co to za poruszenie. Przed wejściem widać już sztukę, obrazy na zewnętrznych ścianach, a przy wejściu do ogródka grafiki, metaloplastyka i piękny witrażowy parawan. Myślę, że w słońcu musi być naprawdę piękny.

Wchodzę. Wchodzę w chaos. Domyślam się, że ludzie z jednakowymi przypinkami na ubraniu to organizatorzy, ale oni są mniejszością. Większość to różnorodny tłumek. Jedni się przyczajają i rozglądają. Drudzy prowadzą żywiołowe rozmowy, a jeszcze inni skupiają się na pracach młodych artystów, które są porozwieszane na ścianach w Galerii Trzy Okna. Są to bardzo różnorodne fotografie, tematycznie i stylistycznie. Chociaż jak się nieco później dowiaduję, wszystkie one mają motyw przewodni: „dzieje się”.

Rzeczywiście się dzieje i to wszędzie, również w piwnicy Artefaktu, gdzie także można obejrzeć prace młodych artystów. Ale nie tylko. Na małej scenie w kącie ćwiczy zespół i wokalistka, którzy zagrają po południu koncert. W sali są też dzieci, co początkowo mnie zaskakuje, po chwili dostrzegam, że jej drugą część wypełniają animatorzy. W czasie, gdy rodzice oglądają sztukę i rozmawiają z artystami, dzieci świetnie się bawią. Animatorzy pokazują im, jak żonglować i jak robić zwierzątka z balonów. Później, na zewnątrz robią dla najmłodszych pokaz z bańkami mydlanymi. Festiwal "Revsolution - Dzieje się" został zorganizowany tak, aby znalazł dla siebie coś interesującego. Poza głównymi wydarzeniami, są też koncerty, warsztaty tango i flamenco, pokaz teatru ognia, warsztaty fotograficzne, wykłady, loterie i…degustacja rumuńskiego wina.


Kolorowy tygiel w trzech odsłonach

W założeniu spotkanie miało łączyć sferę sztuki, biznesu i twórczości. Biznes faktycznie był obecny i koncentrował się w Galerii Trzy Okna, gdzie toczyły się interesujące rozmowy pomiędzy artystami i biznesmenami. Tam też miała miejsce inauguracja Festiwalu, podczas której krótko została zaprezentowana idea wydarzenia, a także działalność firmy Revsolution obchodzącej urodziny. Firma Revsolution połączyła siły z Martą Kozłowską, pomysłodawczynią Sztukobrania, efektem czego był tygiel artystyczno-biznesowy, w którym można było brać udział przez cały dzień.

Tuż przy wejściu na przy stoliku toczy się wymiana książek. Każdy, kto przyniósł na imprezę już przeczytane pozycje, może je wymienić na coś, czego jeszcze nie czytał. Przy stoliku jest ciągły ruch. Oddający swoje książki dostają kupony, które uprawniają do wymiany na taką samą liczbę jeszcze nieznanych lektur. Niektórzy uczestnicy czatują na nowości, bacznie obserwując to, co jest na bieżąco przynoszone. Inni cieszą się, że zdobyli książki, których dawno poszukiwali. Artyści prezentujący swoją sztukę wysyłają ze stanowisk swoich informatorów, by ci przynosili wieści o tym, co nowego znalazło się na stoliku. Tak polują na pozycje, które – mają nadzieję – w końcu ktoś przyniesie. Tytuły zmieniają się, jak w kalejdoskopie. Pojawiają się, by zaraz zniknąć: beletrystyka, literatura faktu, książki podróżnicze, poradnikowe, a nawet naukowe.

W ogródku na zewnątrz jest bardzo artystycznie i kameralnie, choć jednocześnie tłoczno. W małym podwórku za Artefaktem ulokowali się twórcy, którzy prezentują swoje dzieła. Pada, więc wszystko spowijają parasole, folie i inne materiały chroniące sztukę przed wodą. Obrazy, grafiki i fotografie wiszą na ścianach, stoją na chodniku, są oparte lub rozłożone na stolikach, czasami wiszą przypięte bieliźnianymi spinaczami do prowizorycznie rozwieszonego sznurka. Niektóre stoiska wyglądają bardzo profesjonalnie, a inne tak, jakby artysta znalazł się na Targach zupełnie przypadkiem. Niektórzy twórcy się trochę kryją, jakby byli nieśmiali, chociaż może po prostu za nich mają przemawiać ich dzieła. Inni są bardzo otwarci, chętnie rozmawiają, wyjaśniają, prezentują. Jedna z malarek opowiada zainteresowanemu obrazem bogini płodności anegdotkę dotyczącą historii dzieła. Otóż namalowała ową boginię inspirując się jej postacią, ale nie wiedziała o niej zbyt wiele. Historię bogini w szczegółach opowiedział jej człowiek, który podczas wystawy zainteresował się tą samą pracą. Podobne rozmowy toczą się na całym podwórku. Tym bardziej, że poza obrazami czy fotografiami można tam znaleźć również biżuterię wykonaną z korków do butelek przez Martę Kozłowską, a także ażurowe ceramiczne rzeźby Zbigniewa Blajerskiego robiące piorunujące wrażenie i budzące oczywiste zainteresowanie. W najbardziej odległym od wejścia kącie ogródka sztuka powstaje tu i teraz, to prace artystów z kazimierskiej ŻyWej Pracowni. Na ogromnym płótnie rozłożonym na ziemi powstaje obraz. Z boku, przy stoliku artystka pokazuje, jak pracować z wikliną.

Zachwycam się
Na "Revsolution - Dzieje się!" poszłam z wątpliwościami, a wyszłam z autentycznym zachwytem. Organizatorom imprezy realizacja pomysłu bardzo się udała. Powstała fantastyczna mieszanka wielopłaszczyznowych różnorodności, w których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Osobiście godzinami mogłabym obserwować akcję na „książkowym” stoliku i z prawdziwą przyjemnością jeszcze raz poczułabym klimat tego artystycznego ogródka, który naprawdę mnie urzekł. Mam nadzieję, że kolejne firmowe urodziny będą równie kreatywne i równie udane.
ACZobacz więcej zdjęć w galerii:

SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie SZTUKOBRANIE - Targi Młodej Sztuki w Krakowie

Dodał: Artysta.pl

Czwartek 6 września 2012 13:09

Ilość odsłon: 2220

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań