Artysta.pl na Facebooku

Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki?

D.Maceluch
W sobotę, 6 października w galerii Szyb Wilson odbyły się Targi Swag Show Silesia. „Ta impreza to świetna okazja dla młodych projektantów” – mówili odwiedzający. Sprawdźcie, kogo spotkaliśmy i na czyje projekty warto zwrócić uwagę.

Targi Swag Show Silesia to nie pierwsza tego typu impreza w Polsce. Pisaliśmy już o nieco mniejszej inicjatywie krakowskich fanów designu, o Sztukobraniu. W Warszawie wkrótce odbędzie się Warsaw Fashion Week i, choć niektórzy uważają, że targi młodych projektantów ustępują rangą targom współczesnej sztuki, to nas bardzo cieszy zaangażowanie i ogromna kreatywność młodych ludzi, o której ciągle na nowo się przekonujemy.

Po co komu te targi?

Organizatorzy zapowiadali, że chcą wyplenić marazm. Pokazać, że jest wielu ludzi, którzy realizują swoje pasję, dla których miasto to inspiracja, muzyka to dodatkowy bodzieć pobudzający kreatywność, a Targi – okazja do zaprezentowania się i osobistego kontaktu z klientem. Wielu z tych młodych ludzi obecnych na Targach znalazło swoje miejsce w sieci. Mają własne sklepy lub sprzedają za pośrednictwem internetowych „bazarów”. To jednak może nie wystarczyć, żeby zaistnieć i wybić się z tłumu projektantów. Muszę przyznać, że wielu wystawców i marek poznałam dopiero dzięki Targom Swag Show Silesia.
D. Maceluch


Targi zostały otwarte w sobotę po południu i od razu zapełniły się odwiedzającymi. Mnóstwo wystylizowanych kobiet i mężczyzn, niczym grono znajomych, zaczęło przeglądać wytwory młodych artystów. Było w czym przebierać i od razu rzucało się w oczy, co ma największy popyt – kolory i pomysłowe hasła. Do grona moich ulubieńców muszę zaliczyć Chrum.com, których możecie znać z komiksowych toreb (i odważnych na nich dialogów). Teraz zmienili nieco szatę graficzną swojej strony oraz design produktów, mimo to nadal można kupić „sfochowaną” koszulkę albo „torbę borbę”. Co ciekawe, cenowo również nie odstraszają.

D. Maceluch
Ubierać chcieli również Mint and Pepper, Litfashion i wielu innych. Intrygująco brzmiąca Panitopoprawi oferowała unikatowe „nerki”, Little Sophie przyciągała rozkosznym designem dla dzieci, a Big Baba Cupcakes napełniała podekscytowane brzuchy przepysznymi muffinkami (sprawdzałam – rewelacyjne!). Wiele również było stoisk z biżuterią artystyczną, ale moją uwagę przykuło stoisko Magdy Barcik, ilustratorki, która swoimi rysunkami przepięknie ozdabia porcelanę. Stoisko Magdy cieszyło się zainteresowaniem odwiedzających szczególnie, że nikt inny nie sprzedawał na Targach filiżanek czy kubków. Jak twierdzi sama artystka: w polskich sklepach zalegają „babciowate” filiżanki w kwiatki ze złotymi lamówkami. Chociaż mają swoich amatorów, to porcelana jest tak wdzięczną materią, że przyjmie na siebie wiele pomysłów. Kto nie chciałby wypić porannej kawy z kubka na którym czai się pozornie niegroźny, ale gotowy do skoku tygrys rysowany cienką kreską? Bajeczne pomysły warte są dzielenia się nimi. Do takich należą również ozdoby Magdaleny Czapli-Matuszewskiej ze Studia Struktura.

D. Maceluch
Całe Targi mieniły się od różnokolorowych ubrań, dodatków oraz oryginalnie wystylizowanych ludzi. Ta feeria barw aż raziła po oczach. Dodatkowym pobudzającym bodźcem była muzyka elektroniczna nadająca tempo zakupom. W ich rytm dała się wkręcić bloggerka modowa Kasia (http://www.fashionsalade.com/jestemkasia/). Na pytanie, który wystawca przypadł jej najbardziej do gustu, nie potrafiła jednoznacznie odpowiedzieć. Mimo to, przyznała, że taka impreza na Śląsku jest potrzebna. Większość imprez związanych z projektowaniem od bywa się w Warszawie, a aglomeracja śląska gromadzi przecież całe rzesze ludzi pełnych pomysłów. Kasia kupiła tylko torebkę nabijaną ćwiekami, ale spodobało jej się wiele gadżetów i ubrań, które będzie można wkrótce zobaczyć na jej blogu.

Organizatorzy Targów na pewno są zadowoleni z przebiegu imprezy. Przybyło mnóstwo ludzi, co świadczy tylko o tym, że młodzi ludzie głodni są pomysłów i chcą być oryginalni. Wzajemne inspiracje przenoszą się na ulice. Jeżeli spotkać przypadkiem człowieka w ilustrowanych rajstopach i połową głowy pofarbowaną na niebiesko (tj.którego image różni się od szarego tłumu) można być pewnym, że śledzi trendy. Jednak czy oryginalny strój i fryzura to już oznaka artystycznej duszy? A może po prostu kolejny przejaw ponowoczesnego indywidualizmu?

W internecie krąży hasło: "Trochę porno, trochę wysoka kultura". Targi
(p)różności idealnie się w nie wpisują.


P.L.Zobacz więcej zdjęć w galerii:

Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki? Targowisko (p)różności, czyli czy dodatki mogą być dziełami sztuki?

Dodał: Artysta.pl

Wtorek 9 października 2012 18:50

Ilość odsłon: 3063

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław