Artysta.pl na Facebooku

Terapeutyczne właściwości muzyki, czyli premierowy koncert Live Electro Therapy

Z terapii dźwiękiem chce zasłynąć pewien krakowski zespół LET (Live Electro Therapy), który w zeszłym tygodniu, 11 grudnia, miał swój premierowy koncert. Niektórzy z Was pewnie znają już ten zespół z trasy Poluzjantów. LET gra na niej jako support. Skoro tak znani i doświadczeni muzycy jak Kuba Banach, Grzegorz Jabłoński, Marcin „Mały” Górny, Przemysław Maciołek czy Piotr Żaczek ich docenili, nie mogła tego nie zrobić krakowska publiczność.

Koncert LET odbył się w klubie U Lousia znajdującym się przy Rynku Głównym w Krakowie. Na scenie wystąpili: Kasia Malenda – wokal, Artur Michalski – klawisze i sampler, Wojciech Famielec – bass i Dawid Niziurski – perkusja. Premierowy występ zespołu przyciągnął wiele osób, w tym tych, którzy mieli już okazję zaznajomić się z ich piosenkami, obcokrajowców i zupełnych świeżaków. Klub wypełnił się po brzegi. Publiczność, początkowo nieufna, nieśmiało i lekko się bujała, jednak energetyczna muzyka nie pozwoliła im za długo pozostać w miejscu. Dodatkowo żywiołowość, niesamowity wokal i wesołe teksty wokalistki Kasi, a także jej otwartość mocno aktywizowały publiczność. Szczerze mówiąc, nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać, ponieważ do tej pory graliśmy supporty przed koncertami Poluzjantów i ludzie przychodzili na ich koncerty, a nie na nasze. Nas wtedy poznawali. Natomiast teraz przyszli na Live Electro Therapy i okazało się, że ten koncert był niesamowity, publiczność dała nam ogromną energię – mówi Artur Michalski.





Muzyka jaką prezentuje Live Electro Therapy to połączenie elektroniki i popu. Ich piosenki w większości są bardzo dynamiczne i energetyczne. Każda aranżacja składa się ze skrupulatnie dobranych dźwięków, są one przemyślane tak, by całość jak najbardziej wpadała w ucho, pobudzała do tanecznego ruchu i wywoływała uśmiech na twarzy. Słuchając tej muzyki, nie da się zostać obojętnym na jej terapeutyczny wpływ. Mimo, że jest to połączenie dwóch lekkich gatunków, zdecydowanie nie można kawałków zespołu LET nazwać naiwnymi. To „inteligentny” electropop, ponieważ każdy z muzyków znajdujących się w tej grupie to wykwalifikowany i doświadczony artysta. Po całości zaprezentowanego materiału widać, że nic tu nie dzieje się przypadkowo. Gdy LET wyda płytę, będzie to spójny, dopracowany i perfekcyjny projekt, który poniesie słuchacza wir niezapomnianych dźwięków.

Jedną z pierwszych piosenek, jaką nagrał zespół, był utwór „Tell Me Why”, do której słowa napisała Kasia Malenda. Piosenka ta występuje w dwóch wersjach: elektronicznej i akustycznej, balladowej. Do tej drugiej, dzięki pomocy Visualsupport, został nagrany teledysk i to przede wszystkim ten kawałek możemy znaleźć w Internecie szukając informacji o grupie LET. Sugeruję jednak, żeby zbytnio się nim nie sugerować. Odbiega on mocno od pozostałych numerów zespołu. Jednocześnie należy dodać, że jest to bardzo ładna i delikatna piosenka, chociaż gdy myślę Live Electro Therapy, to przychodzi mi na myśl słowo: POWER! To jest w tej chwili jedyna nasza ballada. Jesteśmy raczej składem, który gra żywą, taneczną, elektroniczną i przebojową muzykę, ale każda grupa grająca coś takiego musi mieć jakiś przystanek czy przecinek; i właśnie „Tell Me Why” to jest takie nasze zatrzymanie i chwila na wzięcie głębokiego oddechu – opowiada Kasia. – Ten kawałek pokazuje, że nie chcemy się zamykać i grać tylko muzykę elektroniczną, bo w przyszłości mamy zamiar nagrać nasz materiał w wersji akustycznej. Dlatego staramy się mieszać gatunki. Pewne inspiracje są „korzenne”, więc nie chcemy się zupełnie od nich odcinać – dodaje Wojtek Famielec.





Kasia, Artur, Wojtek i Dawid pracowali na swój premierowy koncert przez dwa i pół roku. Tyle trwało stworzenie i dopracowanie piosenek. Ten czas to wiele prób w krakowskich studiach nagraniowych, które w większości znajdują się w piwnicach, wiele spotkań, dyskusji i przemyśleń. Jednak naprawdę intensywny okazał się ostatni rok, w którym grupa LET zaczęła grać koncerty. Wtedy okazało się, że liczne próby i doszlifowany materiał pozwoliły członkom zespołu podczas występów dawać z siebie wszystko i skoncentrować na przekazie. Długa praca nad materiałem daje duży komfort na scenie. Gdybyśmy grali te utwory w aranżacjach sprzed dwóch lat, to nie bylibyśmy w tym miejscu – mówi Dawid Niziurski. Artur dodaje: Chcemy, żeby nasze utwory były najlepszej jakości, bo brzmienie jest jednym z najważniejszych czynników i istotne jest dla nas, żeby ludzie, słuchając tego, odpływali.

Koncerty i piosenki Live Electro Therapy to nie tyle terapia dźwiękiem, co
foto. Maciej Gas
terapia przy pomocy wstrząsów elektrycznych. Ich zapał, perfekcjonizm i mieszanka wybuchowych osobowości dają w efekcie mocną dawkę muzycznych wrażeń, koło których nie da się przejść obojętnie. W najbliższym czasie zespół LET będzie można usłyszeć 5 stycznia w Niepołomicach w klubie Piwnica w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa, a w lutym prawdopodobnie w jednym z łódzkich klubów. Miejmy nadzieję, że kolejny rok dla tej grupy okaże się następnym krokiem w przód i zobaczymy w sklepach ich płytę. Jednak, by do tego doszło, potrzebne są fundusze i odpowiedni ludzie na odpowiednich miejscach, czego im z całego serca życzę.



MM



Dodał: Artysta.pl

Piątek 21 grudnia 2012 15:42

Ilość odsłon: 2263

Ocena: 1 (Głosów: 1)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

mevee - Środa 9 stycznia 2013 15:23
dobry koncert to był!
Promowane miejsca
Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice