Artysta.pl na Facebooku

Zimowe Targi Dizajnu

Grudzień – czas prezentów i świątecznego szaleństwa. Każdy z nas w tym czasie staje przed problemem, co kupić naszym najbliższym. Jednym z takich miejsc, w którym dało się kupić ciekawe i oryginalne prezenty, a także spotkać wielu fascynujących ludzi, były Targi Dizajnu vol. 5 Wintertime. Impreza miała miejsce 8 grudnia w krakowskim klubie Pauza.

To już piąta edycja Targów, odbywających się dwa razy do roku w sezonie zimowym i letnim. Za każdym razem można na nich spotkać m.in.: ilustratorów, projektantów ubrań i dodatków, ludzi tworzących przedmioty domowego użytku czy też akcesoria skierowane do tych najmłodszych. Tym razem oprócz robienia zakupów każdy mógł wziąć udział w tzw. „misiowej sesji” (motyw przewodni plakatów promujących targi), obejrzeć filmy, pomóc zwierzakom z krakowskiego schroniska lub zjeść coś dobrego.

Grudniowe Targi przyciągnęły do Pauzy tłumy ludzi zainteresowanych szeroko pojętym designem. Także sama impreza w porównaniu do zeszłego roku mocno się rozrosła. Specjalnie na to wydarzenie udostępniono całą kamienicę przy Floriańskiej 18. Dopisali również wystawcy, których było około 60-sięciu, w tym nawet jedna osoba z Niemiec zajmująca się ilustracjami. O tym, kto się wystawił, decydowała m.in. kolejność zgłoszeń oraz dziedzina, w której dany designer tworzy. Pierwsze zgłoszenia napłynęły już półtora miesiąca przed Targami. W sumie było ich ponad 150.

Przechodząc obok stoisk i oglądając, co można na nich interesującego znaleźć, dało się odnieść wrażenie, że rzeczy codziennego użytku spychają na dalsze tory prace osób związanych z rysunkiem czy ilustracją. Ktoś mógłby pomyśleć, że taki designerski miszmasz zagłuszy właśnie te dziedziny, jednak sami artyści podkreślali, że na efekty trzeba poczekać, ale się opłaca. Podczas tego wydarzenia można było spotkać właścicielkę galerii Garaż Ninę Gregier, która postanowiła zaprezentować prace swoich podopiecznych. Na jej stanowisku do zobaczenia były dzieła Kamila Czapiga – studenta katowickiego ASP, malującego przede wszystkim czarno-białe rzeczy, a także od niedawna tworzącego tatuaże, a także Jakuba Żulczyka, który na co dzień jest pisarzem tworzacym od czasu do czasu „głupie rysunki” malowane akwarelą. Następna osoba to Pwee 3000, grafik wywodzący się z środowiska skateboardowego oraz snowboardowego oraz Patrycja Guzik ze swoimi fotografiami.

Z Targów była także zadowolona Joanna Zielińska z Akvarko, uważająca, że to wydarzenie jest bardzo dobrą reklamą, możliwością poznania ludzi i zaopatrzenia się w rzeczy, które nie są dostępne w galeriach handlowych. Według niej warto brać udział w takich eventach, ponieważ zawsze po nich odzywają się ludzie i firmy z ciekawymi propozycjami współpracy np. tworzenia grafik na koszulki. Joanna pracuje przede wszystkim ołówkiem. Jej rysunki przedstawiają ludzi w połączeniu z zwierzętami – grafika w takim estetycznym względzie jest bardziej ciekawa i obnaża człowieka. Pokazuje, że każdy z nas ma w sobie zwierzęce instynkty, pierwotne, ukryte.

Dużą popularnością cieszyła się porcelana dekorowana wzorami Marty Barcik, która oprócz tego zajmuje się także tworzeniem zmywalnych tatuaży i torbami bawełnianymi. Bezpośredni kontakt z ludźmi jest bezcennym źródłem informacji o tym co robimy. Można poznać innych projektów i nawiązań ciekawe współpracę. Ja już jestem po kilku takich kolaboracjach. Myślę, że właśnie dlatego warto brać udział w tego typu przedsięwzięciach – mówi Marta.

Moją (i nie tylko) uwagę przyciągnęły prace Mateusza Kołka, który od początku Targów projektuje plakaty na tę imprezę. W tej edycji motywem przewodnim był Pan Miś lub jak to woli Miś Hipster. Miał on być świąteczną alternatywą dla cukierkowej, wręcz landrynkowej zimowej i bożonarodzeniowej otoczki. Dla mnie ciekawy był ten temat o tyle, że zwykle w swoich pracach bardzo rozbudowuję detale, bo zawsze chcę opowiedzieć jakąś historię. Z plakatem na te targi trochę się męczyłem, bo bałem się bezpośrednich nawiązań do zimy czy świąt, co jest już dosyć mocno oklepane. I jakoś tak przyszło mi do głowy, że skoro ostatnim motywem Targów była twarz dziewczyny, to może tym razem wezmę jakiegoś sympatycznego zwierzaka, no i padło na miśka. Nigdy wcześniej nie rysowałem niedźwiedzia i postanowiłem się z tym zmierzyć – opowiada Mateusz. Stworzony przez niego miś cieszył się dużą popularnością w strefie fotograficznej, w której to młoda fotografka Ania Kurnyta robiła zdjęcia wszystkim, którzy chcieli mieć „sweetfocie” z niedźwiedziem.

Piąta edycja Targów Dizajnów cieszyła się dużym zainteresowaniem. Impreza z sezonu na sezon staje się coraz większa, przez co organizatorki Ola, Ania i Patrycja w przyszłości myślą o znalezieniu bardziej przestronnego miejsca. Dodatkowo chciałyby także poszerzyć ofertę Targów o projektantów z zagranicy. Taka inicjatywa jest jak najbardziej realna. Widząc, jak dużo ludzi jest zainteresowana oryginalnymi i nieprzeciętnymi przedmiotami, wierzę, że uda się dziewczyną zachęcić do współpracy również designerów z innych krajów. Oczywiście podczas tego wydarzenia można było także spotkać projektantów ubrań, butów, zabawek dla dzieci, lamp, biżuterii, czy czapek. Jednym słowem: dla każdego coś miłego.

MMDodał: Artysta.pl

Piątek 14 grudnia 2012 11:34

Ilość odsłon: 2718

Ocena: 0 (Głosów: 0)
Zaloguj się aby móc głosować.

Komentarze

Nie znaleziono komentarzy

Promowane miejsca
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek Pleciuga
Teatr Lalek PLECIUGA jest miejską instytucją kultury, która od 1953 roku prężnie funkcjonuje...

zachodniopomorskie / Szczecin

Zbiornik Kultury
Zbiornik Kultury
Młoda kultura potrzebuje przestrzeni. Zanim zdefiniują się hierarchie, zanim usankcjonują się...

małopolskie / Kraków

Old Timers Garage
Old Timers Garage
Klub prezentujący koncerty na żywo i na najwyższym poziomie. Utrzymany w klimacie...

śląskie / Katowice

Meskalina
Meskalina
Tu songwriterzy czarują publiczność, jazzmani przypominają o dekadach dekadencji, a laptopowi...

wielkopolskie / Poznań

Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego
Filharmonia oferująca szeroki repertuar, zarówno w wykonaniu własnego zespołu jak i gości z...

dolnośląskie / Wrocław